top of page
Szukaj

Już jest polski Licznik Elektromobilności!


Dzięki Licznikowi Elektromobilności, który dostępny jest na http://pspa.com.pl/ możemy dowiedzieć, ile pojazdów elektrycznych aktualnie jeździ po polskich drogach i ile jest działających stacji ładowania. Według danych z końca kwietnia 2019r., liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych, zarówno nowych, jak i używanych, wynosiła dokładnie 5642 aut. Mają one do dyspozycji 668 ogólnodostępnych stacji do ładowania, a w nich 1 205 punktów.  Prace nad stworzeniem Licznika trwały ok. trzech miesięcy.

Wspomniany Licznik został uruchomiony przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Dane zostały zebrane na podstawie analiz pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także różnych badań i prowadzonych ewidencji. PSPA to największa polska organizacja branżowa, która zajmuje się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych oraz jest częścią The European Association for Electromobility, czyli największej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie. Aktualnie zrzesza ona ponad 60 przedsiębiorstw, które zajmują się tym tematem. 


Spośród wszystkich zarejestrowane w Polsce samochodów osobowych, dwie trzecie stanowiły pojazdy w pełni elektryczne – 3 581, a pozostałą część stanowiły hybrydy typu plug-in – 2 060. Ilość elektrycznych samochodów ciężarowych i dostawczych na analizowany czas wynosi 294 szt., 198 szt. e-busów oraz 3 822 szt. elektrycznych skuterów i motocykli. 

Jak polski rynek pojazdów elektrycznych wypada na tle Europy? 


Aby mieć szeroki pogląd na aktualną sytuację, spójrzmy na liczby, jakie podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA): w I kwartale 2019 r. w Unii Europejskiej zostało zarejestrowanych aż 61 789 samochodów całkowicie elektrycznych oraz 37 385 hybryd typu plug-in. Najwięcej zeroemisyjnych samochodów typu BEV sprzedano w Niemczech - 15 944 szt., we Francji - 10 569 szt., Holandii - 9 925 szt., Wielkiej Brytanii - 5 997 szt., a także w Szwecji 4 091 szt. Liderem na Starym Kontynencie, pod względem ilości samochodów całkowicie elektrycznych, pozostaje Norwegia. Tu w I kwartale 2019 r. zarejestrowano aż 18 655 samochodów (jeżeli porównamy tę liczbę do analogicznego okresu 2018r., to wyliczymy wzrost o 92,4%). 


Stacje i punkty ładowania


Najwięcej stacji ładowania znajdziemy w dużych miastach, czyli m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu. Gdy spojrzymy na dane z Licznika, dowiemy się, że 34% stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 66% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. 


Jesteśmy przekonani, że samochody elektryczne są przyszłością motoryzacji i to tylko kwestia czasu, gdy kolejne dane z Licznika Elektromobilności będą przedstawiały liczby pięcio-, a nawet sześciocyfrowe w temacie ilości samochodów niskoemisyjnych poruszających się po polskich drogach. 


Źródło: http://pspa.com.pl/uruchomiono-polski-licznik-elektromobilnosci http://pspa.com.pl/polski-licznik-elektromobilnosci-kwiecien-2019

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page