top of page
Szukaj

Co Ty możesz zrobić, żeby ratować Ziemię?

Prezentujemy 5 prostych sposobów, dzięki którym możesz chronić środowisko.

Ratowanie planety brzmi jak poważny temat, czyż nie? I w gruncie rzeczy jest. Ale jest wiele prostych zasad, których stosowanie może wesprzeć ratowanie naszego środowiska.

Sprawdź naszą listę proekologicznych zachowań i zacznij je wdrażać. To wcale nie jest trudne.


Ochrona środowiska jest naszym obiwiązkiem

Woda


Zwróć uwagę na to, jak używasz wody. Drobne zmiany mogą mieć duże znaczenie. Za każdym razem, gdy wyłączasz wodę podczas mycia zębów, robisz coś dobrego. Może masz przeciekającą toaletę? W ten sposób możesz marnować nawet 760 litrów wody dziennie [źródło: EPA]. Rozważ branie prysznica zamiast kąpiele w wannie pełnej wody, a jak już się przestawisz, skróć czas prysznica do niezbędnego minimum. Dla zakochanych polecamy również wspólne branie prysznica. Oprócz oszczędności wody możemy podarować sobie miłą chwilę.

Spróbuj pić wodę z kranu zamiast wody butelkowanej, żeby ograniczyć zużycie plastiku. Dziennie można w ten sposób zaoszczędzić średnio 2 butelki, a rocznie co najmniej 700 plastikowych butelek. Warto pamiętać, że niestety aż 90% plastikowych butelek ląduje na wysypiskach śmieci, a nie jest poddawana recyklingowi.


Samochody


Zostaw swój samochód w domu. Jeśli możesz postawić na transport publiczny zaledwie dwa dni w tygodniu, zmniejszysz emisję gazów cieplarnianych średnio o 721 kilogramów rocznie [źródło: EPA].


Chodź na piechotę lub korzystaj z roweru jadąc do pracy, szkoły, sklepu i sąsiadów. Możesz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, jednocześnie robiąc coś dobrego dla siebie - spalając trochę kalorii i dbając o swoje zdrowie.

Jeśli nie możesz chodzić lub jeździć na rowerze, korzystaj z transportu publicznego lub carshare’ingu, lub carpoolingu. Systemy carshareing i carpooling pozwalają ograniczyć niekorzystny dla środowiska fakt, że nasze samochody spędzają ok 92% swojego życia zaparkowane, a w pozostałym czasie użytkowania wożą tylko jedną osobę.


Jeśli musisz kupić samochód, wybierz wersję elektryczną lub hybrydę plug-in. Transport samochodowy odpowiada za ok. 23% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Nowe badania pokazują, że masowa adaptacja samochodów elektrycznych mogłaby zmniejszyć emisje o połowę w 2050 roku, jeśli Indie i Chiny pójdą również taką ścieżką [źródło: TechRadar, SienceMag].

Nie rozwiązując calkowicie problemu globalnego ocieplenia, samochody elektryczne mogą odegrać kluczową rolę w dużych miastach, w zmniejszeniu zanieczyszeń, gdzie ich stężenia są największe.Zakupy i recykling


Pomyśl o tym, ile produkujemy śmieci w ciągu roku. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy produkują ich coraz więcej. W 2017 roku przeciętny Polak wyprodukował 312 kilogramów odpadów. To aż o 9 kilogramów niż rok wcześniej. Zmniejszenie ilości odpadów stałych, oznaczałoby zmniejszenie ilości miejsca zajmowanego na wysypiskach, co mogłoby też oznaczać przeznaczenie części naszych podatków na inne cele - np. sadzenie nowych drzew.

Możesz pomóc zmniejszyć zanieczyszczenie, umieszczając opakowania w odpowiednich pojemnikach na odpady, tak aby mogły być łatwiej poddane recyklingowi. Segregowanie odpadów jest od kilku lat naszym obowiązkiem. W Warszawie od 1 stycznia 2019 roku segregujemy odpady do 5 pojemników, zgodnie z uchwałą stołecznych radnych w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku oraz sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz zagospodarowania tych odpadów w Warszawie.


Zmień również swoje nawyki zakupowe. Nie bierz w sklepie kilku plastikowych torebek na jedno jabłko czy jednego banana. Korzystaj z torek wielokrotnego użytku, najlepiej materiałowych. Jeśli wybierasz w sklepie spośród dwóch produktów, zawsze wybieraj ten z mniejszą ilością opakowań lub mniejszym opakowaniem. Spróbuj zaopatrywać się lokalnie w produkty wytwarzane w okolicy, przez rzemieślników i lokalnych przedsiębiorców oraz sezonowe. Takie podejście granicza ilość opakowań, a także zużycie paliwa w procesie transportu.

Kupuj rzeczy używane lub wymieniaj się ze znajomymi. Przed zakupem nowej rzeczy zastanów się, czy jest Ci ona faktycznie potrzebna. Ograniczając liczbę kupowanych przedmiotów uwalniasz się jednocześnie od konieczności wyrzucania kolejnych, już niepotrzebnych rzeczy.Usługi online


Korzystaj z jak największej liczby usług dostępnych w sieci. Możesz zrezygnować z otrzymywania ton niepotrzebnej makulatury do Twojej skrzynki na listy, jeśli poprosisz u usługodawcy o dostarczanie korespondencji na adres mejlowy. Przykładowo przeciętny obywatel amerykański otrzymuje czterdzieści kilogramów papierowej poczty rocznie. Stany Zjednoczone wykorzystują około 68 milionów drzew każdego roku, aby wyproduować 17 miliardów katalogów i 65 miliardów sztuk meljlingu papierowego. To strasznie dużo zasobów, które nie muszą być marnowane.


Powinieneś jednoczesnie dbać o "czystość" swojej skrzynki mejlowej, nie zapisując się do niepotrzebnych newsletterów czy przechowując tysiące starych wiadomości. Serwery na których utrzymywane są nasze dane zużywają niesamowite ilości energii. Dodatkowo pamiętaj, że wiadomości-śmieci są bardzo "kosztowne" dla naszej jakości życia. Sortowanie, czytanie i wyrzucanie niechcianej poczty zabiera czas z codziennych czynności - mógłbyś zmarnować nawet osiem miesięcy swojego życia zajmując się niechcianą pocztą. Osiem miesięcy! Dlatego warto zastanowić się zanim udostępnimy swoje dane marketerom.Energia


Działania pro-ekologiczne możemy wykonać nawet w sekundę. Wyłącz światła, kiedy wychodzisz z pomieszczenia oraz wszystkie urządzenia, gdy ich nie używasz. Możesz również postawić na odnawialne źródła energii i zamontować np. panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu lub swojej firmy. W Polsce dofinansowaniem takich inwestycji zajmują się instytucje rządowe oraz samorządowe. Można uzyskać dofinansowanie 15-30% w postaci zwrotu kosztów, a od 2019 również odliczyć całą instalację od podatku, co oznacza że jej montaż może zwrócić się nawet w 6 lat, i zapewnić korzystanie z bezpłatnego prądu na wiele kolejnych lat.


Zmień swoje żarówki


Rozwój technologii sprawia, że tradycyjne żarówki odchodzą w zapomnienie. Ich miejsce zajmują nowoczesne produkty, które mogą służyć nawet 10 lat, chroniąc naszą planetę i pozwalając na oszczędność energii na poziomie 80%.

Tradycyjne żarówki zaledwie 5% energii przetwarzają na światło, a aż 95% na ciepło, które jest emitowane do otoczenia. Ważną cechą tradycyjnej żarówki jest również jej krótki czas pracy, wynoszący zaledwie 1000 godzin.

Rozwiązaniem jest stosowanie energooszczędnych żarówek halogenowych i świetlówek kompaktowych. Najbardziej korzystne jest wykorzystanie świetlówek, które potrzebują znacznie niższej mocy do wytworzenia porównywalnej ilości światła. Zamiast tradycyjnej żarówki o mocy 60 W, możemy zastosować świetlówkę kompaktową o mocy 11 W, dzięki której oszczędzimy 80% energii elektrycznej, a także znacznie ograniczymy opłaty za energię elektryczną. Nieco tańszym, alternatywnym rozwiązaniem są żarówki halogenowe, które pozwalają na oszczędność energii na poziomie 30%.Kolejne porady będziemy publikować w następnych postach.

Sprawdzaj naszego bloga regularnie lub zapisz się do newslettera!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page