top of page
Szukaj

Global e-Mobility Forum w Warszawie

Największa międzynarodowa konferencja poświęcona elektromobilności


Warszawa globalną stolicą elektomobilności? Dzisiaj to stwierdzenie było całkiem uprawnione. Gościliśmy w stolicy wydarzenie istotne w skali światowej - Global e-Mobility Forum, konferencję, której istnienie zapowiedziano podczas Szczytu Klimatycznego COP24, który w zeszłym roku odbył się a Katowicach. Sami zaś udaliśmy się posłuchać i sprawdzić jak wygląda elektromobilność dziś i jak ma szansę rozwijać się w przyszłości.Organizatorem wydarzenia była polska Prezydencja 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu oraz Ministerstwo Klimatu, we współpracy ze Stowarzyszeniem PSPA. Pierwszy raz sprawy elektromobilności były poruszane przez osoby o tak wysokiej randze, reprezentujące rządy, regiony i miasta oraz organizacje międzynarodowe. W ramach forum odbyły się posiedzenia grup roboczych, omawiających dobre praktyki i najnowsze inicjatywy w zakresie rozwoju i wspierania elektromobilności na całym świecie. Nie zapomniano również o strefie ekspozycji. Uczestnicy mieli możliwość obejrzeć nowe modele samochodów elektrycznych, gamę ładowarek i innych elementów infrastruktury elektromobilności.Polska ma bardzo duży potencjał rozwoju elektromobilności. Ten fakt nie dziwi, ponieważ w naszym kraju, na prawie 20 milionów pojazdów napędzanych konwencjonalnie, mamy jedynie kilka tycięcy samochodów elektrycznych. Taka sytuacja daje ogromne możliwości. Tymczasem Polska jest liderem w zakresie produkcji pojazdów elektrycznych, do transportu miejskiego, czyli autobusów. Jak przekazał zebranym Minister Klimatu Michał Kurtyka - po polskich drogach jeździ już około dwieście autobusów elektrycznych, a czterysta jest w trakcie produkcji i zamówień. […] W 24 polskich miastach po ulicach jeżdżą autobusy napędzane energią elektryczną lub paliwem alternatywnym, a kolejne kilkaset jest w drodze. Oznacza 11-krotny wzrost liczy e-autobusów w stosunku do 2016 roku – powiedział Minister Kurtyka.

- W Polsce chcemy żyć w czystych, zdrowych miastach, a elektromobilność jest skutecznym narzędziem do poprawy jakości naszego życia. Cieszę się, że partnerzy z całego świata przyjechali do Warszawy, by wspólnie dyskutować, jak wspierać i budować system ekologicznego transportu – przemawiał dalej Minister Klimatu i jednocześnie Prezydent COP24.


Z kolei Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas swojego przemówienia inauguracyjnego mówił o szansach sektora motoryzacyjnego i silnym rządowym wsparciu elektromobilności. -Jestem przekonany, że wsparcie dla rynku elektromobilności przyspieszy transformację sektora transportowego w stronę zeroemisyjnego. Przez ostatnie 3 lata wspieraliśmy rozwój rynku ze strony popytu, podaży, jak i regulacji. Wprowadziliśmy odpowiednie zachęty finansowe. Rozwój elektromobilności to pierwszy taki projekt w Polsce – podkreślił Mateusz Morawiecki.


Wydarzenie było zorganizowane profesjonalnie i z rozmachem. Zaproszonych prominentnych gości było wielu, atmosfera sprzyjała dyskusjom i wymianie myśli. Mamy nadzieję, że nasz polski sektor elektromobilności będzie rozwijał się tak szybko, jak prognozowali uczestnicy Forum. Trzymamy kciuki za rozwój czystych technologii, odnalezienie naszych szans na rynkach europejskich i międzynaroowych, i oczywiście jak najefektywniejsze wdrażanie nowych rozwiązań na polskim rynku.https://cop24.gov.pl/pl/najwazniejsze/details/news/global-e-mobility-forum/

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page