top of page
Szukaj

Kraków: Strefa czystego transportu

Onet.pl: Działająca od 5 stycznia strefa czystego transportu obejmująca plac Nowy i kilkanaście innych ulic w centrum Kazimierza budzi wiele kontrowersji.


Kraków. Strefa czystego transportu
Kraków. Strefa czystego transportu

Trudne decyzje


Niedawno wprowadzone przepisy pozwalają do strefy czystego powietrza wjeżdżać jedynie pojazdom elektrycznym, napędzanym wodorem czy gazem CNG. Ograniczenia te oczywiście nie obowiązują mieszkańców ani też przedsiębiorców ktorych firmy zlokalizowane są w obrębie strefy, osób z niepełnosprawnościami oraz taksówkarzy. Wprowadzajac nowe przepisy, z uwagi na ich kontrowersyjny charakter, Rada Miasta zdecydowała, że będą one obowiązywać przez pół roku, do początku lipca. Nowe pro-ekologiczne rozwiązanie budzi sprzeciw części mieszkańców, przdsiębiorców, jak i radnych miasta.

Decyzja dotycząca przedłuzenia funkcjonowania strefy i ewentualnym poszerzeniu jej granic będzie zależała od wyników połrocznego okresy próbnego.


Przeciwko wprowadzeniu SCT protestują dzisiaj restauratorzy i przediębiorcy, których siedziby znajdują się właśnie w tej strefie. Ich lokale pozostaną zamknięte od godziny 10 do 16, aby pokazać w ten sposób jak, ich zdaniem, będzie wyglądał Kazimierz jeśli SCT zostanie utrzymana. W proteście swój udział zapowiedziało ok. 80% firm.


Spadek Zysków


Przedsiębiorcy twierdzą, że w zwiąku z wprowadzeniem strefy, spadek przychodów i zainteresowania klientów sięga nawet 30%, dlatego podejmują działania mające na celu likwidację szkodliwych przepisów. Sondaże, które przeprowadzili wskazują, że niemal 100% z 750 ankietowanych opowiada się za zniesieniem strefy.


Jak przekazał portalowi onel.pl Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, postulat likwidacji strefy mogłaby zrealizować tylko rada miasta, przegłosowując nową uchwałę, ale w tym momencie nie jest procesowany żaden projekt w tym zakresie.Więcej informacji na portalu onet.pl;

https://bit.ly/2TciLEW

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page