top of page
Szukaj

Oferta osobowych samochodów elektrycznych w Polsce w 2019


Ceny samochodów elektrycznych rosną, ale zapotrzebowanie nie maleje.
BMW i3 jest jednym z najlepiej sprzedających się samochodów elektrycznych w Polsce

Oferta samochodów na prąd ciągle rośnie, również w Polsce. Na rynek elektromobilności wchodzą nowi producenci, przybywa modeli, samochody są udokonalane, poprawiane są ich parametry i zasięgi. Sprawdziliśmy ceny elektrycznych samochodów z jakimi zmierzą się nabywcy w salonach samochodowych w tym roku. Trend w cennikach większości producentów jest zwyżkowy, co jest potwierdzeniem zainteresowania rynku tego rodzaju samochodami.


Polska w ogonie

Polska oczywiście nie jest w czołówce krajów stawiających na elektromobilność, chociaż zainteresowanych nadal przybywa. W Polsce w 2017 roku liczba rejestracji samochodów elektrycznych wyniosła 1077 sztuk. W 2018 roku odnotowaliśmy wzrost zarejestrowanych pojazdów o 23%, do zawrotnych 1324 sztuk. Co ciekawe, główną siłą napędową sprzedaży są odbiorcy biznesowi, którzy odpowiadają za kupno ponad 60% samochodów elektrycznych. Niecałe 40% sprzedaży trafia do prywatnych użytkowników.


Producenci obecni na polskim rynku

Mamy w tym momencie na rynku propozycje samochodów elektrycznych od siedmiu producentów; BMW, Hyundai, Jaguar, Nissan, Renault, Smart, Volkswagen. Zabrakło w tym gronie Opla, który zapowiadał inaugurację swojego modelu ampera-e, ale z uwagi na przetasowania właścicielskie, wycofał na razie informacje ze strony i milczy na temat ewentualnej nowej daty premiery.


Ile kosztuje samochód elektryczny?

W cennikach dostępnych samochodów widać zmiany w stosunku do 2018 roku. Zmiany niekorzystne dla użytkowników niestety. Kilku producentów zdecydowało się na podwyżki rzędu 10% w stosunku do roku ubiegłego, i tak Hundai ioniq podrożał o 14.600 zł, podobnie Nissan leaf jest obecnie o 11,5% droższy niż w 2018 roku. Również Renault Zoe będzie nas kosztowało o 12.000 zł więcej. Mniejsze podwyżki zastosowało BMW, tylko 2,5%. Kilka modeli pozostało w dawnej cenie, m. in. samochody Smart czy Renault twizy.


Poniżej 100.000 zł możemy dostać jedynie pojazdy w wersji mini, czyli Renault Twizy (33.900 zł) i smart fortwo electric drive (94.500 zł) oraz, co ciekawe smart forfour (96000). Dość blisko granicy 100.000 zł plasuje się również Volkswagen e-up!, którego cena, co ciekawe, spadła od zeszłego roku dość znacznie, bo aż o 10.000 zł.


Dla tych, którzy nie są gotowi na zakup bardzo małego samochodu pozostaje liczyć się z cenami powyżej 120.000 zł. W tej grupie najtańsze będą Renault zoe (101.900 zł z najmem akumulatora) oraz Nissan leaf (155.500 zł), który jest najchętniej kupowanym modelem na rynku polskim.

Obecnie najdroższym samochodem na rynku jest Jaguar i pace, wprowadzony na rynek w drugiej połowie 2018, którego najsłabiej wyposażona wersja kosztuje ponad 356.000 zł.Zestawienie ofert samochodów elektrycznych dostępnych w salonach w Polsce


Źródło: Opracowanie własne EVmobility na podstawie cenników producentów, 03.2019Już wkrótce ukaże się materiał o ładowaniu samochodów elektrycznych. Zostań z nami!Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page