top of page
Szukaj

PSPA: prognozy rozwoju polskiego rynku elektromobilności


Elektromobilność. Prognozy rozwoju rynku.
Rynek samochodów elektrycznych w Polsce. Badania PSPA

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych opublikowało raport z badania opinii dotyczącego potencjału zakupowego Polaków w związku z samochodami elektrycznymi i hybrydowymi oraz ich preferencjami dotyczącymi infrastruktury ładowania.Wyniki badania


Zgodnie z wynikami badania - Barometru Elektromobilności 2018, wzrosła liczba Polaków, rozważających zakup samochodu elektrycznego. W edycji 2018 aż 17% kierowców rozważało zakup samochodu elektrycznego*, w stosunku do 12,4% respondentów w roku poprzednim.


Zainteresowanie Polaków nowoczesnymi technologiami w motoryzacji, przekłada się również na deklarowaną chęć zakupu tradycyjnych hybryd, na które wskazało aż 28% ankietowanych. Argumentami dla zakupu droższego hybrydowego samochodu są mniej szkodliwe oddziaływanie na środowisko i niższe koszty eksploatacji.

Jak wynika z badania, nadal nachętniej wybieranymi samochodami są te z napędem tradycyjnym. Najwięcej osób deklaruje chęć kupna pojazdu z silnikiem benzynowym - 50% respondentów oraz z silnikiem diesla 35%, co jak pokazują odpowiedzi w dalszej części badania, jest wynikiem zbyt wysokich cen modeli elektrycznych i hybrydowych.


Do rozważenia zakupu samochodu przyjaznego środowisku respondenci czuliby się zachęceni aż w 82%, gdyby otrzymali dodatkowe konkretne korzyści; np. zwolnienie z podatku VAT czy dopłaty. Jako dodatkową zachętę, kierowcy wymieniali stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych i hybrydowych, możliwość wjazdu do stref czystego transportu, korzystanie z buspasów, a także bardziej rozwiniętą infrastrukturę ładowania.Cały raport z badania dostępny na stronie PSPA:

http://pspa.com.pl/raport-barometr-elektromobilnosci-2018


* Jako kategoria samochodu elektrycznego w badaniu są rozumiane pojazdy zarówno w pełni elektryczne BEV (ang. battery electric vehicles), jak i hybrydy typu plug-in PHEV (ang. plug-in hybrid electric vehicles).

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page